Past TOURNAMENTS

Each dance season starts in September and lasts until the end of May.

The tournament is a special world for every dancer.

Season 2015-2016

Reporting tournament in ballroom dancing for children of 1-2 years of study, Grodno, 05/31/2016.
  • In our club "Empire" on May 31, a reporting tournament in ballroom dancing was held for children of 1-2 years of study. The tournament was attended by 87 children aged 5 to 7 years. They showed what they learned over the past academic year. A large number of spectators: parents, grandparents and guests actively supported the participants of the tournament. Independent judges were invited. Demonstration performances of senior pupils of the club took place in between visits. Among the participants, the places were divided between the first and the second.

Championship and Championship of the Republic of Belarus, stage 3, NGO "BFT", Minsk ,
28-29.05.2016

Couples from our club took part in this important tournament.

We present to your attention our achievements:

Championship of the Republic of Belarus:

Jun-2, C class, St:

1st place - Nikita Lukashov and Sandrina Kruisberg
3rd place - Degilevich Artem and Golub Ksenia


Jun-2, C class, La:

4th place - Danilevich Kevin and Dorosh Daria


Beginners:
2nd place - Ilya Gulmantovich and Alisa Balinskaya

Championship RB:

Jun-1, La, finalists:
5th place - Nikita Lukashov and Sandrina Kruisberg
6th place - Degilevich Artem and Golub Ksenia


Jun-1, St, finalists:
4th place - Danilevich Kevin and Dorosh Daria


Children-1, La. finalists:
5th place - Lubenets Julian and Gretskaya Nicole


Jun-2, St, finalists:
3rd place - Daniil Oleshkevich and Olga Bashlaminova
4th place - Stepan Grivachevsky and Anastasia Sergeychuk

Championship and Championship of the Republic of Belarus, stage 3, RPO "BATS", Minsk ,
May 21-22, 2016

Couples from our club took part in this important tournament.

We present to your attention our achievements:

Championship of the Republic of Belarus:

Children-1, E-3, semi-finalists:
Alexey Leshevich and Polina Avramenko
Kirill Karbivnychiy and Anna Bertel
Children 1, E-4:
3rd place - Vadim Belozerov and Katya Zhigar
5th place - Litko Artemy and Aleevskaya Elena
Children-2, E-4:
4th place - Yaroshevich Ilya and Nobleman Arina
semi -finalists - Gerasim Artemy and Pyadysheva Polina
Children-2, E-6:
finalists - Ilya Yaroshevich and Arina Dvorianchik

semi -finalists - Kiturko Artem and Bobrovskaya Lera
Jun-2, C class, St:
2nd place - Daniil Oleshkevich and Olga Bashlaminova

Championship RB:

Children-1, St:

3rd place - Lubenets Julian and Gretskaya Nicole


Children-2, La:
semi -final - Kiturko Artem and Bobrovskaya Lera


Jun-1, St:
semi -final - Degilevich Artem and Golub Ksenia


Jun-2, 10 dances:
semi -final - Daniil Oleshkevich and Olga Bashlaminova

"Capital Lights - 2016", NGO "BFT", Minsk , May 14-15, 2016.

Congratulations to our couples on a successful performance

  • in category Jun-2, Open, St:

3rd place - Daniil Oleshkevich and Olga Bashlaminova

  • in category Jun-2, C class, La:
    3rd place - Daniil Oleshkevich and Olga Bashlaminova

  • in the category Seniors, Open, St:

2nd place - Andrey Mishustin and Lyudmila Tarasenko

  • in the category Seniors, Open, La:

3rd place - Andrey Mishustin and Lyudmila Tarasenko

"Parade of Stars - 2016", ROO "BATS", Minsk , 23.04.2016

Children-1 + 2, E-3:
finalists - Kirill Karbivnichy and Anna Bertel      
Children-2, E-4:

final - Yaroshevich Ilya and Dvorianchik Arina
Children-2, E-6:

final - Kiturko Artem and Bobrovskaya Lera

Congratulations to our couples

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/4
International dancesport competition "KAUNAS OPEN 2016", Kaunas ,
23-24.04.2016

Couples of our club took

participation in this dance event.


Congratulations on a great performance:

Our couple Gerasima Arseny and Pyadysheva Polina with 3rd place

in the group Children-2, E-4 .

Our couple Lubenets Juliana and Gretskaya Nicole with the ending

in the group Children-1, E-6

We wish you further victories !!!!!!

"Spring Ball - 2016", Minsk , 17.04.2016

Congratulations to our couple Mishustin Andrey and Tarasenko Lyudmila

c   3rd place

in the category Seniors Open, La

with 4 seats

in the category Seniors Open, St
We wish you further victories !!!!!!

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/8
"Step by Step 2016", Minsk , ROO "BATS" 04/03/2016

Jun-2, St, C class: 2nd place - Nikita Lukashov and Sandrina Kruisberg

Jun-2, La, C class: finalists - Nikita Lukashov and Sandrina Kruisberg  
Children-1, E-3: finalists - Alexey Leshchevich and Polina Avramenko         
Children-2, E-4:   finalists - Gerasim Arseny and Pyadysheva Polina
Beginners Adults
St (2) + La (2) :

4th place - Sergey Volynets and Rimma Karatsai  

Congratulations to our couples for a great tournament performance !!

"Kinezis Stars - 2016" Minsk , 02-03.04.2016

Jun-2, St, C class: 1st place - Danilevich Kevin and Dorosh Daria

"Alytus open 2016", Alytus , Lithuania 19-20.03.2016

Congratulations to our couples with a great performance at the tournament !!

Jun-2, St, D class: 1st place - Danilevich Kevin and Dorosh Daria
Children-1, E-4: 2nd place - Lubenets Julian and Gretskaya Nicole

Children-2, E-4: 5th place - Daniil Pyadyshev and Zlata Tarasyuk

semi-finals - Ilya Yaroshevich and Arina Dvorianchik
Children-2, E-6: semi-final - Kiturko Artem and Bobrovskaya Lera
Juniors-1, Latina: semi-finalists - Artem Degilevich and Ksenia Golub
Beginner children: 2nd place - Ilya Gulmantovich and Alisa Balinskaya

Championship and Championship of the Republic of Belarus, stage 2, RPO "BATS", Minsk ,
12-13.03.2016

Couples from our club took part in this important tournament.

We present to your attention our achievements:

Championship of the Republic of Belarus:

Children-1: 2nd place - Lubenets Julian and Gretskaya Nicole


Children-2, E-4: 2nd place - Kiturko Artem and Bobrovskaya Valeria
5th place - Daniil Pyadyshev and Zlata Tarasyuk


Jun-2, C class, St: 3rd place - Daniil Oleshkevich and Olga Bashlaminova


Jun-2, D class, St: 1st place - Danilevich Kevin and Dorosh Daria


Jun-2, C class, La: 4th place - Nikita Lukashov and Sandrina Kruisberg


Jun-2, B class, St: 4th place - Stepan Grivachevsky and Anastasia Sergeychuk

Championship RB:

Children-1, La, Open: 3rd place - Lubenets Julian and Gretskaya Nicole

"Crystal Cup - 2016", Minsk , 12-13.03.2016

Congratulations on your excellent performance at the tournament and wish you further victories in the upcoming tournaments !!

in category: Juniors-2, Open, St:

1st place - Stepan Grivachevsky and Anastasia Sergeychuk


in category: Seniors , St, Hobbies:

2nd place - Andrey Mishustin and Lyudmila Tarasenko

"SMILE CUP - 2016", Minsk , 06.03.2016

Congratulations to our guys with an excellent performance at the tournament and wish them further victories at the upcoming tournaments !!

in category: Adults + Youth, St, (B class)

1st place - Alexander Chernenko and Elena Savitskaya


in category:   Juniors-2, St Open

2nd place - Daniil Oleshkevich and Olga Bashlaminova

"Minsk open dance festival - 2016", Minsk , 13-14.02.2016

Club "Empire" congratulates all the participants of the tournament and wishes them further victories at the upcoming tournaments !!

Juniors-1, D class, Standard:

1st place - Danilevich Kevin and Dorosh Daria

Juniors-1, C class, Standard:

3rd place - Nikita Lukashov and Kruisberg Sandrina
Juniors-2, C class, Latina:

Lukashev Nikita and Kruisberg Sandrina - 2nd place
Grivachevsky Stepan and Sergeychuk Anastasia - finalists

Semi-finalists in open groups were:
Jun-1, Latina :
Degilevich Artem and Golub Ksenia
Yun-2, Standard :
Grivachevsky Stepan and Sergeychuk Anastasia
Oleshkevich Daniil and Bashlaminova Olga

Championship and Championship of the Republic of Belarus, stage 1, RPO "BATS", Minsk ,
06-07.02.2016

A large representation of couples from our club took part in this important tournament.

We present to your attention our achievements:

Championship of the Republic of Belarus:

Children-1:
1st place - Lubenets Julian and Gretskaya Nicole
3rd place - Vadim Belozerov and Katya Zhigar
finalists - Litko Artemy and Olievskaya Lena


Children-2, the finalists were:
Pyadyshev Daniil and Tarasyuk Zlata
Yaroshevich Ilya and Nobleman Arina


Juniors-2, C class, Standard:
Oleshkevich Danila and Bashlaminova Olga - finalists


Juniors-2, C class, Latina, the finalists were:
Grivachevsky Stepan and Sergeychuk Anastasia
Oleshkevich Daniil and Bashlaminova Olga

Championship RB:

Children-1, 6 dances:

Lubenets Julian and Gretskaya Nicole, vice-champions of the Republic of Belarus - 2nd place


Seniors, Standard:
Mishustin Andrey and Tarasenko Lyudmila -

3rd place


Juniors-2, Standard:
Grivachevsky Stepan and Sergeychuk Anastasia - semi-finalists


Juniors-1, Latina:
Degelevich Artem and Golub Ksenia are semifinalists.

Republican rating tournament "Winter Ball-2016", NGO "BFT" ,
Minsk, 23-24.01.2016
Congratulations to our couple on the 5th place in the category Juniors-2, St :

  • Oleshkevich Daniil and Bashlaminova Olga

      We wish you further victories !!!!!!

Поздравляем!
Поздравляем!

press to zoom
Поздравляем!
Поздравляем!

press to zoom
1/1
"Gold of the Capital-2015" Open Republican Tournament, Minsk ,
PA "BFT", 19-20.12.2015

We congratulate all participants of the "Empire" club tournament on successful performances and wish them further victories at the upcoming tournaments !!!

  • category Jun-2, Standard:

1st place - Daniil Oleshkevich and Olga Bashlaminova

  • category Jun-1, D class, Standard:

1st place - Danilevich Kevin and Dorosh Daria

  • Category Beginners:

2nd place - Tsvikevich Nazar and Batura Veronika,
- Dmitry Zaitsev and Alesya Batashova

  • category Youth + Adults, С + В, St:

3rd place - Alexander Chernenko and Elena Savitskaya

  • category Youth + Adults, С + В, La:

4th place - Alexander Chernenko and Elena Savitskaya

  • category Jun-2, C class, La:

final - Daniil Oleshkevich and Olga Bashlaminova,
Volkovytsky Vladislav and Sazanova Diana

  • category Mol + Adults. Hobby 2-3 years:

3rd place - Larin Ivan and Yudina Victoria.

  • category Seniors, Open, St:

5th place - Andrey Mishustin and Lyudmila Tarasenko

"Золото столицы – 2015", г.Минск, 19-20.12.2015

press to zoom

"Золото столицы – 2015", г.Минск, 19-20.12.2015

press to zoom

Елена Савицкая

press to zoom

"Золото столицы – 2015", г.Минск, 19-20.12.2015

press to zoom
1/8
Republican competition in dance sport "Christmas Ball-2015", ROO "BATS" , Minsk, 19.12.2015.
Congratulations to our couple on the 4th place in the category Children-1, E4:

  • Arseny Gerasima and Polina Pyadysheva

We wish you further victories !!!!!!

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/3
International dance sport tournament "Alliance Trophy 2015", RPO "BATS"
Minsk 12-13.12.2015

Club "Empire" congratulates all the participants of the tournament and wishes them professional development and further victories at the upcoming tournaments !!!

The seats are arranged as follows:

  • category Children-1, E-4:

3rd place - Kiturko Artem and Bobrovskaya Lera
5th place - Lubenets Julian and Gretskaya Nicole
6th place - Kirill Davydov and Katya Kravchun

  • category Children-1, E-3:

5th place - Vadim Belozerov and Katya Zhigar

  • category Children-2, E4:

1st place - Ilya Yaroshevich and Arina Dvorianchik
6th place - Kiturko Artem and Bobrovskaya Lera

  • category Juniors-1, E + D, La:

5th place - Danilevich Kevin and Dorosh Daria

  • category Juniors-1, Open, La:

5th place - Nikita Lukashov and Sandrina Cruisberg

  • category Youth + Adults, С + В, La:

6th place - Alexander Chernenko and Elena Savitskaya

  • category Seniors Open, St:

6th place - Andrey Mishustin and Lyudmila Tarasenko

About the tournament in the media

6 место - Черненко Александр и Савицкая Елена

press to zoom

5 место - Лукашов Никита и Круисберг Сандрина

press to zoom

Альянс Трофи 2015

press to zoom

6 место - Черненко Александр и Савицкая Елена

press to zoom
1/10

CTVBY

XV International Dancesport Festival "Lithuanian Open-2015", Vilnius
05-06.12.2015

Couples from our club took part in this dance event.


Congratulations on your great performances:

1st place
Kirill Karbevnichy and Anna Bertel,
Tsvikevich Zakhar and Batura Veronika.

   2nd place
Gulmantovich Ilya and Balinskaya Alisa,
Ratobylsky Ilya and Batashova Julia.

Our couple Daniela Pyadysheva and Zlata Tarasyuk with the semifinals in the Children-2, E-4 group .
We wish you further victories !!!!!!

Lithuanian open 2015 Vilnius 05.12.2015

press to zoom

Пядышев Даниила и Тарасюк Злата "Lithuanian open 2015", Vilnius, 05.12.2015

press to zoom

Lithuanian open 2015 Vilnius 05.12.2015

press to zoom

Lithuanian open 2015 Vilnius 05.12.2015

press to zoom
1/3
Republican tournament "Sustrechy nad Nemanam 2015", RPO "BATS" , Grodno
11/21/2015

On November 21, the republican sports dance tournament "Sustrechy nad Nemanam 2015" was held in Grodno. More than 50 couples from our club took part in the competition. We congratulate all the athletes who took part in the competition and wish them creative success and new victories!

Финал, Дети-1, Е-4

press to zoom

Финал, Молодежь, St

press to zoom

Финал, Юн 1, La

press to zoom

Финал, Дети-1, Е-4

press to zoom
1/4

  • in the category Children-1, E-4:

1st place - Lubenets Julian and Gretskaya Nicole
2nd place - Kiturko Artem and Bobrovskaya Lera
5th place - Kirill Davydov and Katya Kravchun
6th place - Gerasim Arseny and Pyadysheva Polina

  • in the category Children-1, E-3:

2nd place - Vadim Belozerov and Katya Zhigar

  • in the category Children-2, E4:

3rd place - Ilya Yaroshevich and Arina Dvorianchik

  • in the category Juniors-1, Open, St:

2nd place - Nikita Lukashov and Sandrina Cruisberg
4th place - Degilevich Artem and Golub Ksenia

  • in the category Juniors-1, Open, La:

2nd place - Nikita Lukashov and Sandrina Cruisberg
3rd place - Degilevich Artem and Golub Ksenia

  • in the category Juniors-2, Open, St:

5th place - Stepan Grivachevsky and

Anastasia Sergeichuk
6th place - Daniil Oleshkevich and

Olga Bashlaminova

  • in the category Youth, Open, St:

4th place - Stepan Grivachevsky and

Anastasia Sergeichuk

About the tournament in the media

International tournament "Meeting of Friends-2015", RPO "BATS" , Minsk
11/15/2015
Congratulations to our couple on their successful reaching the semifinals !!!

  • Chernenko Alexander and Savitskaya Elena

Черненко Александр и Савицкая Елена

press to zoom

Черненко Александр и Савицкая Елена

press to zoom

Черненко Александр и Савицкая Елена

press to zoom
1/2
International tournament "Polish cup-2015", Warsaw, November 14-15, 2015.

Junior-2:

  • Stepan Grivachevsky and Anastasia Sergeichuk ,

  • Daniil Oleshkevich and Olga Bashlaminova

Congratulations to our couples on their successful reaching the semifinals !!!

"Polish cup-2015" г.Варшава

press to zoom

"Polish cup-2015" г.Варшава

press to zoom

"Polish cup-2015" г.Варшава

press to zoom

"Polish cup-2015" г.Варшава

press to zoom
1/3
"Fusion Dance Fantasy-2015", NGO "BFT", Minsk , 07-08.11.2015
Congratulations to our couples with a successful performance in the category
Junior-1, D, St:
  • Danilevich Kevin and Dorosh Daria ,

1st place

  • Panasyuk Maxim and Belyankina Diana ,

5th place

Junior-2, St:

  • Stepan Grivachevsky and Anastasia Sergeichuk , 5th place

FDF-2015, Minsk, 08.11.2015, Степан Гривачевский и Анастасия Сергейчук, Юн-2, St, 3 место

press to zoom

Данилевич К. и Дорош Д. - 1 место; Панасюк М. и Белянкина Д. - 5 место

press to zoom

Панасюк Максим и Белянкина Диана. Юн-1

press to zoom

FDF-2015, Minsk, 08.11.2015, Степан Гривачевский и Анастасия Сергейчук, Юн-2, St, 3 место

press to zoom
1/4
"Dance Marathon - 2015", ROO "BATS", Smorgon, 24.10.2015
Congratulations to our couples with prizes !! !
  • Belozerov Vadim and Zhigar Katya, Children-1, E-3 - 1st place

  • Kiturko Artem and Bobrovskaya Valeria, Children-1, E-4 - 3rd place

Белозеров Вадим и Жигар Катя, Дети-1, Е-3 - 1 место, Танцевальный марафон-2015, г.Сморгонь

press to zoom

г.Сморгонь, 24.10.15, наши призеры - 1 и 3 место

press to zoom

"Танцевальный марафон - 2015" г. Сморгонь, 24 октября 2015г. Китурко Артем и Бобровская Валерия, Дети-1, Е-4 - 3 место

press to zoom

Белозеров Вадим и Жигар Катя, Дети-1, Е-3 - 1 место, Танцевальный марафон-2015, г.Сморгонь

press to zoom
1/3
Open tournament "Kinezis Cup - 2015"
PA "BFT", Minsk 17 - 18.10.2015
Congratulations to our couples and wish
further victories!
  • Danilevich Kevin and Dorosh Daria , Juniors-1, D, ST - 2nd place

  • Kiturko Artem and Bobrovskaya Valeria , Children-1, - 3rd place

  • Stepan Grivachevsky and Anastasia Sergeichuk , Juniors-2, ST - 3rd place

  • Daniil Oleshkevich and Olga Bashlaminova , Juniors-2, ST - 4th place

Китурко Артем и Бобровская Валерия Kinezis cup-2015, Дети-1, 3 место

press to zoom

Данилевич Кевин и Дорош Дарья, junior-1D ST, Kinezis cup-2015, 2 place

press to zoom

Республиканский турнир 17-18.10.2015

press to zoom

Китурко Артем и Бобровская Валерия Kinezis cup-2015, Дети-1, 3 место

press to zoom
1/6
International tournament "Autumn Cup-2015" , Kaunas (Lithuania)
      03 - 04.10.2015
Congratulations to our couples on the semi-finals and wish you continued success!
  • Yaroshevich Ilya - Nobleman Arina, Children 1

  • Degilevich Artem and Golub Ksenia,   Juniors 1

Давыдов Кирилл и Кравчун Екатерина Дети1 03.10.2015 г.Каунас

press to zoom

г.Каунас

press to zoom

г.Каунас

press to zoom

Давыдов Кирилл и Кравчун Екатерина Дети1 03.10.2015 г.Каунас

press to zoom
1/8

Турнир Минская осень 2015

press to zoom

Турнир Минская осень 2015

press to zoom
1/1
Congratulations to the guys with a good start to the season and wish you continued success!
  • Belozerov Vadim and Zhigar Ekaterina , 1st place, Children 1 E3.

  • Lubenets Julian and Gretskaya Nicole, 2nd place, Children1 E4.

press to zoom

press to zoom
1/1
International tournament Capital Cup Minsk-2015
PA "BFT", Minsk 26 - 27.09.2015
  • Pyadyshev Daniil and Tarasyuk Zlatavlasta , Children 2, E4, 3rd place.