Past TOURNAMENTS

Each dance season starts in September and lasts until the end of May.

The tournament is a special world for every dancer.

Season 2019-2020

Championship and Championship of the Republic of Belarus in dance sport,
Minsk, 2020/02 / 08-09

Congratulations on the excellent result:

Championship by class (February 8):

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-1 E3:
2nd place - Khaleta Zakhar and Krivets Kira
3rd place - Roman Segen and Viktoria Mikhalyuk
4th place - Daniel Sokolovsky and Maria Leonova

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-1 E4:
1st place - Georgy Kozlov and Maria Vorobyova

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-2 E6:
2nd place - Leonov Yaromir and Shah Angelina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-1 E6:
2nd place - Nikita Kleschev and Julia Rudaya

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-1 D standard:
1st place - Kirill Karbivnychiy and Anna Bertel
6th place - Dmitry Zaitsev and Ekaterina Kravchun

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-1 D Latin:
2nd place - Kirill Karbivnychiy and Anna Bertel

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-2 С standard:
2nd place - Kiturko Artyom and Nobleman Arina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Adults Standard:
2nd place - Daniil Oleshkevich and Diana Belyankina

Championship and Championship (February 9):

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Beginners 2013 and younger:
1st place - Polina Kvyatkovskaya

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Beginners 2011-2012:
2nd place - Lesnikovsky Naum and Znatnova Anna
2nd place - Andrey Blavrak and Margarita Bubble
2nd place - Denis Akulich and Ksenia Lantsevich
2nd place - Ivan Burachevsky and Arina Khartanovich
2nd place - Alexey Gavrilov and Valeria Rutkovskaya
3rd place - Predko Sophia

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Beginners 2010 and over:
1st place - Rusin Gleb and Yaskevich Ulyana
3rd place - Maxim Venediktov and Vera Kucherevskaya
3rd place - Sergey German and Shabunko Mikhalina
3rd place - Karpach Victoria

Чемпионат

Children-1 Oren Standard:
2nd place - Georgy Kozlov and Maria Vorobyova

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-2 Open Latin:
1st place - Ilya Gulmantovich and Olivia Shkuta
6th place - Leonov Yaromir and Shah Angelina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-1 Open Standard:
1st place - Kirill Davydov and Ekaterina Zhigar
3rd place - Alexey Leshchevich and Polina Avramenko

International tournament "Royal Ball - 2020", Minsk,
2020/01 / 25-26

Congratulations on the excellent result:

Maryakhin Anton and Kovaleva Margarita:


3rd place - dance school

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Kozlov Georgy and Vorobyova Maria:


4th place - Children 1 Open Latin
6th place - Children 1 E Latina
6th place - Children 1 E standard

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Oleshkevich Daniil and Belyankina Diana:


1st place - Adults RS Standard
4th place - Adults Open Standard

Международный турнир
Турнир
International tournament "Vitebsk snowflake-2020", Vitebsk, 2020/01 / 18-19

Congratulations on the excellent result:

Children-2 E6:
1st place - Leonov Yaromir / Shah Angelina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-2 Open Standard:
7th place - Leonov Yaromir / Shah Angelina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-2 Open Latin:
5th place - Leonov Yaromir / Shah Angelina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-1 E + D standard:
4th place - Kirill Karbivnychiy / Anna Bertel

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-1 E + D Latin:
6th place - Kirill Karbivnychiy / Anna Bertel

Juniors-1 Open Standard:
1st place - Kirill Davydov / Ekaterina Zhigar

5th place - Kirill Karbivnychiy / Anna Bertel

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-1 Open Latin:
3rd place - Kirill Davydov / Ekaterina Zhigar

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Youth + Juniors-2 С standard:
2nd place - Kiturko Artyom / Nobleman Arina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Youth + Juniors-2 C Latin:
2nd place - Kiturko Artyom / Nobleman Arina

Междынародный турнир в Витебске
New Year's open lesson for children of 1 and 2 years of study 2019, Grodno, 2019/12/23
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
Империя Гродно
press to zoom
1/2
Tournament Happy New Dance 2019, Minsk, 2019/12/22

Congratulations on the excellent result:

Children-2 E6:
6th place - Kleschev Nikita-Rudaya Julia

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors 1 + 2 С class Standard:
3rd place - Alexey Leshchevich-Polina Avramenko

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors 1 + 2 С class Latin:
6th place - Alexey Leshchevich-Polina Avramenko

Турнир
Open Cup of the Republic of Belarus in sports ballroom dancing,
Minsk, 2019/12 / 21-22

Congratulations on the excellent result:

Children-1 H class:
3rd place - Leonov Yaromir-Shah Angelina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-1 E class latin:
2nd place - Leonov Yaromir-Shah Angelina
5th place - Georgy Kozlov-Maria Vorobyova

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-1 E class standard:
3rd place - Leonov Yaromir-Shah Angelina
4th place - Georgy Kozlov-Maria Vorobyova

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-2 H class:
2nd place - Kleschev Nikita-Rudaya Julia
4th place - Alexey Sarbay-Zhuravskaya Victoria
9th place - Dubovenko Timur-Kulak Sofia

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Kids-2 E latin:
2nd place - Gulmantovich Ilya-Shkuta Olivia

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-2 E standard:
1st place - Gulmantovich Ilya-Shkuta Olivia

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-1 Open Standard:
3rd place - Davydov Kirill-Zhigar Ekaterina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-2 Open Standard:
7th place - Kiturko Artyom-Nobleman Arina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Rising Stars Standard Adults:
4th place - Oleshkevich Daniil-Belyankina Diana

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Open Standard Seniors:
2nd place - Andrey Velento-Tatiana Sitkevich

Кубок Республики Беларусь
Republican tournament "Gold of the capital 2019",
Minsk, 2019-12-08

Congratulations on a decent result:

Children-2, Standard:
1st place - Ilya Gulmantovich and

Olivia's skin

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-2, Latina:
5th place - Ilya Gulmantovich and

Olivia's skin

Youth, Standard:
4th place - Daniil Oleshkevich and

Belyankina Diana

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Adults, Standard:
3rd place - Daniil Oleshkevich and

Belyankina Diana

Золото Столицы
Турнир
Republican tournament "Royal CUP 2019", Minsk, 2019-12-01

Congratulations on a decent result:

Children-1 + 2 Open Latin:
2nd place - Leonov Yaromir-Shah Angelina

Juniors-1 Open Standard:
1st place - Leshchevich Alexey-Avramenko Polina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-1 Open Latin:
5th place - Alexey Leshchevich-Polina Avramenko

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-2 Open Standard:
4th place - Kiturko Artyom-Nobleman Arina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-2 Open Latin:
3rd place - Kiturko Artyom-Nobleman Arina

Турнир

Beginners:
1st place - Karpitsky Nazar-Mikhalchuk Evgeniya
2nd place - Akulich Denis-Lantsevich Ksenia
2nd place - Blyavrak Andrey-Puzyr Margarita
3rd place - Lomeiko Vladislav-Demyanovich Arina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-1 + 2 E4:
1st place - Leonov Yaromir-Shah Angelina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-1 + 2 E6:
3rd place - Leonov Yaromir-Shah Angelina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-1 + 2 Open Standard:
6th place - Leonov Yaromir-Shah Angelina

International tournament "Meeting of Friends 2019", Minsk, 2019-11-24

Congratulations on a decent result:

Juniors-1, Open, Standard:
1st place - Alexey Leshevich / Polina Avramenko

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-1, Open, Latin:
5th place - Alexey Leshevich / Polina Avramenko

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-2, Open, Standard:
6th place - Kiturko Artyom / Nobleman Arina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Juniors-2, Open, Latin:
4th place - Kiturko Artyom / Nobleman Arina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Youth + Adults up to C grade, Latin:
5th place - Sergey Kosach / Tarasyuk Zlatavlasta

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Youth + Adults up to A class, Standard:
1st place - Daniil Oleshkevich / Diana Belyankina

Beginners 6-8 years old:
1st place - Segen Roman / Mikhalyuk Victoria
1st place - Daniel Sokolovsky / Maria Leonova
1st place - Burachevsky Ivan / Khartanovich Arina
2nd place - Maryakhin Anton / Kovaleva Margarita
2nd place - Anna Znatnova

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Beginners 8-9 years old:
1st place - Segen Roman / Mikhalyuk Victoria

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-1, E4:
1st place - Leonov Yaromir / Shah Angelina

Children-2, E4:
1st place - Nikita Kleschev / Julia Rudaya

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-1 + 2, E6:
3rd place - Leonov Yaromir / Shah Angelina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-1 + 2, Open, biathlon:
3rd place - Ilya Gulmantovich / Olivia Shkuta
7th place - Leonov Yaromir / Shah Angelina

Международный турнир
International tournament "Gomel Open", Gomel, 2019-11-09 / 10

Congratulations on a decent result:

Children-1, 4 dances:
2nd place - Leonov Yaromir / Shah Angelina
5th place - Georgy Kozlov / Maria Vorobyova

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-1, 6 dances:
4th place - Leonov Yaromir / Shah Angelina
5th place - Georgy Kozlov / Maria Vorobyova

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Children-2, E class, Latina:
6th place - Leonov Yaromir / Shah Angelina

Youth-2, Standard:
4th place - Daniil Oleshkevich / Diana Belyankina

In the meantime, there is no need to worry about it. ”

Youth-1. Standard:
5th place - Daniil Oleshkevich / Diana Belyankina

Международный турнир в Гомеле
Tournament "Minsk Autumn-2019", Minsk, 2019-10-19 / 20

Congratulations on a decent result:

Children-1, E-4:
Leonov Yaromir-Shah Angelina-3rd place

Children-2, E-4:
Leonov Yaromir-Shah Angelina-4th place

Juniors-1, D class, Standard:
Gulmantovich Ilya-Shkuta Olivia-6th place

Juniors-1, D class, Latina:
Gulmantovich Ilya-Shkuta Olivia-4th place

Турнир



Beginners:
Sokolovsky Daniel-Leonova Maria-1st place
Blyavrak Andrey-Puzyr Margarita-2nd place

Tournament "Capital cup-2019", Minsk, 2019-10-19 / 20

Congratulations on a decent result:

Children-2 4 dances:
Kleschev Nikita-Rudaya Julia-3rd place
Kozlov Georgy-Vorobyova Maria-5th place

Rising stars, Adults, Standard:
Oleshkevich Daniil-Belyankina Diana-4th place

Children-2, E class, Standard:
Gulmantovich Ilya-Shkuta Olivia-2nd place

Children-2, E class, Latina:
Gulmantovich Ilya-Shkuta Olivia-2nd place

Dance school:
Khaleta Zakhar-Krivets Kira-1st place
Akulich Denis-Lantsevich Ksenia-3rd place

Турнир
Holland Masters in Almere, Netherlands took place on October 19 and 20

Our pupils of the club Empire Lukashov Nikita and Kruisberg Sandrina are vice-champions of Holland in the program of 10 dances !!!

ТСК ИМПЕРИЯ